Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Ryszard Wasik (ID: sejmprl.6053)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 889.282 (top 75%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]

poseł na Sejm PRL (1972-1976), bohater Wiki

Rodzice

 
rodzice ? ?
   ? ?
|    |
2    3



|
Ryszard Wasik, poseł na Sejm PRL, 1931

Uwagi

  • sejmprl.6053 http://bs.sejm.gov.pl/ Wasik Ryszard (1931-); kapitan żeglugi wielkiej; Dyrektor ds. pracowniczych PŻM; konsul do spraw morskich w Nowym Jorku.
    Mając 14 lat, uciekł z domu w Dąbrowie Górniczej i pojechał do Gdyni. Skłamał, mówiąc, że ma 16 lat i przyjęto go na kuter rybacki. W 1946 r. zgłosił się na Kurs Pracy Morskiej w PCWM. Ukończył też Szkołę Jungów. Zamustrowano go na "Dar Pomorza". Później uczył się w gimnazjum, a w wakacje zaciągał się na różne statki. W 1949 r. przyjęto go do szczecińskiej Państwowej Szkoły Morskiej, którą po trzech latach ukończył, ale jednocześnie otrzymał zakaz pływania i osiedlania się nad morzem. Mimo to wyjechał do Gdyni. Udało mu się zamustrować w charakterze asa pokładowego na "Beniowskiego", na stałe przycumowanego do portowej kei. Wciąż odwoływał się od tych zakazów i w końcu otrzymał zgodę na zamieszkanie nad morzem. Został pilotem portowym, a w 1956 roku przywrócono mu prawo pływania. Dzięki temu mógł zgłosić się do PŻM, gdzie awansował do stopnia porucznika żeglugi małej i zaokrętował się na "Buku", ale po pierwszym rejsie UB zażądało od niego współpracy, w razie odmowy znów miał zostać "uziemiony". Zdezertował więc ze statku i wrócił do Gdyni, do PLO. Pływał na statkach jako trzeci oficer. Potem wrócił do PŻM, awansując na drugiego i pierwszego oficera. W 1960 roku otrzymał dyplom kapitana żeglugi wielkiej. Odbył kilka rejsów i wysłano go do Rumunii na budowy statków. Po powrocie znów pływał. W niedługim czasie awansowano go na dyrektora do spraw pracowniczych PŻM. Później przez pięć lat był konsulem do spraw morskich w Nowym Jorku. Po powrocie z placówki znów pływał na statkach. W 1991 roku przeszedł na emeryturę, ale od czasu do czasu wypływał w morze. Wykładał też w Ośrodku Szkoleniowym Ratownictwa Morskiego przy WSM.

...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 19.04.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
IP: 3.145.2.184