Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Wiktor Obolewicz (ID: sejmprl.5319)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 888.823 (top 75%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


poseł na Sejm PRL (1957-1971), bohater Wiki

Rodzice

 
rodzice ? ?
   ? ?
|    |
2    3



|
Wiktor Obolewicz, poseł na Sejm PRL, 1919-2014

Uwagi

  • sejmprl.5319 http://bs.sejm.gov.pl/ Obolewicz Wiktor (1919-?); inżynier mechanik
    W 1937 ukończył Państwową Szkołę Techniczną w Wilnie, a w 1938 Szkołę Podchorążych Artylerii Ciężkiej. Pracę zawodową podjął w 1938 w głównych warsztatach parowozowych w Poznaniu. Brał udział w wojnie obronnej 1939 w Grupie Operacyjnej "Polesie" pod dow. gen. Kleeberga. W czasie okupacji walczył w szeregach AK na Wileńszczyźnie, brał też udział w walkach o Wilno w 1944, po czym trafił do obozu internowania w Kałudze. W 1946 powrócił do Poznania. Uczestniczył w odbudowie wrocławskiego PAFAWAG-u, był współautorem wielu konstrukcji i nadzorował proces technologiczny produkcji licznych wyrobów, w tym trójczłonów elektrycznych, lokomotyw elektrycznych, wielu typów wagonów. Działał w Kole Zakładowym PAFAWAG, pełniąc w nim m.in. funkcję przewodniczącego Koła i przewodniczącego Komisji Koordynacyjnej Kół SNT NOT. W l. 1959-1964 był sekretarzem generalnym NOT, członkiem Prezydium Zarządu Głównego NOT (do 1975 r.). Działał także w różnych organach NOT, m.in. jako wiceprzewodniczący Rady Prasy Technicznej, członek Prezydium Głównej Komisji ds. Inwestycji, współprzewodniczący wspólnej komisji NOT-PTE ds. Ekonomiki, Organizacji i Zarządzania, wiceprzewodniczący Rady Naukowej Muzeum Techniki. -- W 1964 eksternistycznie ukończył studia na wydziale zarządzania Politechniki Warszawskiej. Pnąc się po szczeblach zawodu konstruktora, osiągnął stanowisko głównego technologa w Fabryce Wagonów "Pafawag". Był także sekretarzem CRZZ (w l. 1964-1971). Należał do Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Pracę zawodową zakończył w 1987, pełniąc funkcję wiceprezesa Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości w Warszawie (pracował tam od 1971).

źródła:
- zgon: https://www.wikidata.org/wiki/Q29016574
...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 20.04.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
IP: 18.218.129.100