Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Franciszek Mleczko (ID: sejmprl.5195)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 888.740 (top 75%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


poseł na Sejm PRL (1961-1971), bohater Wiki

Rodzice

 
rodzice ? ?
   ? ?
|    |
2    3



|
Franciszek Mleczko, poseł na Sejm PRL, 1905-1990

Uwagi

  • sejmprl.5195 http://bs.sejm.gov.pl/ Mleczko Franciszek (1905-1990); nauczyciel
    Dr nauk humanistycznych. Studia ukończył w 1930 i podjął pracę w oświacie zostając nauczycielem języka polskiego w II gimnazjum tarnowskim. W 1937 pracował jako instruktor oświaty pozaszkolnej w Krakowie, w 1938 obronił na UJ pracę doktorską z zakresu literaturoznawstwa. W tymże roku został referentem ds. samokształcenia w Instytucie Oświaty Dorosłych w Warszawie. Po wojnie przystąpił do organizacji liceum, gimnazjum i internatu szkolnego w Brzesku. Przez krótki czas był w brzeskiej szkole polonistą, następnie przeszedł do pracy w Ministerstwie Oświaty w Warszawie. Pełnił funkcje naczelnika Wydziału Wychowania w Departamencie Szkolnictwa Ogólnokształcącego, a potem naczelnika Wydziału Uniwersytetów Ludowych. Należał do Polskiego Stronnictwa Ludowego następnie Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. W 1947 ponownie znalazł się w rodzinnej Łysej Górze, gdzie zaangażował się w szereg inicjatyw społecznych. Zainicjował m.in. działalność Spółdzielni Wyrobów Ceramicznych "Kamionka", Spółdzielni Zdrowia, Spółdzielni Mieszkaniowej. Miał również udział w powołaniu Szkoły Rzemiosł Artystycznych (późniejszego Technikum Ceramicznego), w której pracował jako nauczyciel polonista, a w l. 1956-1977 był dyrektorem. Po powołaniu w Polsce Trybunału Stanu, już jako emeryt, znalazł się wśród pierwszych jego sędziów (w lipcu 1982), był również członkiem Trybunału Stanu w kolejnej kadencji Sejmu (1985-1989). Poza publicystyką z okresu studenckiego był również autorem artykułów w "Ilustrowanym Kurierze Codziennym", "Młodej Polsce", "Tygodniku Kulturalnym", "Zielonym Sztandarze" i innych czasopismach. Napisał kilka książek, m.in. wspomnienia "Wieś rodzinna wzywa" (1963), "Rozeznania wiejskie" (1974), "Sektor R jak rodzina" (1980), "Dlaczego jestem ludowcem" (1946).

...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 19.04.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
IP: 18.218.184.214