Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Andrzej Antkowiak (ID: teatr.2357.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 906.750 (top 76%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [pokoloruj] [?]


bohater Wiki, człowiek teatru

ilustracja

Rodzice

ilustracja
 
rodzice Zaloguj się
?1910
   Zaloguj się
?1910
|    |
2    3



|
Andrzej Antkowiak, bohater Wiki, 1936-1979

Uwagi

  • „Słownik biograficzny teatru polskiego 1900-1980”, t. II, PWN Warszawa 1994:

    ANTKOWIAK Andrzej (14 X 1936 Poznań - 21 I 1979 Olsztyn), aktor
    Był synem Leona A. i Marii z Trzcińskich. W 1940 wysiedlony z rodzicami z Poznania do Ostrowca Świętokrzyskiego, mieszkał tam do 1945; nast. powrócił do Poznania, gdzie w 1953 zdał maturę. W 1953-55 pracował jako urzędnik w CPLiA. W 1955-58 był słuchaczem Studia Dram. pod kier. I. i T. Byrskich przy T. im. Żeromskiego w Kielcach. Na sez. 1958/59 zaangażował się do T. Dramatycznych w Poznaniu i 21 X 1958 zadebiutował w T. Nowym w roli Pana F. („Zło krąży"); w sez. tym zagrał jeszcze m.in. Dziennikarza („Wesele”, T. Polski 1959). Od sez. 1959/60 do końca 1963/64 występował w T. im. Wyspiańskiego w Katowicach; nast. przeniósł się do Warszawy, gdzie w sez. 1964/65 i 1965/66 występował w T. Współczesnym, a od sez. 1966/67 do 1 XI 1978 w T. Polskim. W sez. 1978/79 był zaangażowany do roli Mac Murphy'ego („Lot nad kukułczym gniazdem") w T. im. Jaracza w Olsztynie i tu nagle zmarł.
    Miał b. dobre warunki zewnętrzne. Wysoki, szczupły, ciemnooki, o sugestywnej, nieco chłodnej urodzie, nadawał się doskonale zarówno do ról współczesnych, często cynicznych amantów, jak i do bohaterów romantycznych; obsadzany w obu typach ról odnosił sukcesy, choć w grze tego inteligentnego aktora był pewien dystans do postaci, być może polegający na nieumiejętności ujawnienia tzw. wnętrza. Już w Katowicach zagrał z powodzeniem szereg odpowiedzialnych ról, m.in. w 1962 - Konrada („Dziady drezdeńskie") i Morwicza („Wilki w nocy"), w 1963 - Laertesa („Hamlet"), Dunois („Święta Joanna"), Newtona („Fizycy"), w 1964 - Don Carlosa („Don Carlos"). Konrada zagrał kameralnie, intymnie; był to w opinii B. Surówki Konrad inny od tradycyjnych,"mniej patetyczny, natomiast bliższy realnemu światu”. Jego Laertes zagrany z żywiołową młodzieńczością, był wybuchowy, uczciwy, nieskazitelny w swych uczuciach. Don Carlosa grał „namiętnie, ale i refleksyjnie”, wg J. Wielgosza postać „ukształtował jako szlachetnego intelektualistę, bojąc się widocznie rozegzaltowanego patosu - był to jednakże Don Carlos bardzo piękny i czytelny w swoim życiorysie”. W Warszawie na scenie T. Współczesnego zwrócił uwagę publiczności i krytyki rolą Nicka w słynnym z popisowej gry aktorskiej przedstawieniu „Kto się boi Wirginii Woolf?” (1965). W T. Polskim, nie zawsze najlepiej obsadzany, zagrał m.in. w 1967 Kapitana Brassbounda („Nawrócenie kapitana Brassbounda"), w 1968 rolę tyt. w Sułkowskim, w 1969 Porucznika („Szkoła kobiet"), w 1971 Nieznamowa („Niewinni winowajcy"), w 1972 Orlanda („Jak wam się podoba"), w 1973 Zbyszka („Moralność pani Dulskiej"), w 1975 rolę tyt. w „Mazepie”. W „Szkole kobiet”, jak zawsze szarmancki, gładki, precyzyjny, błysnął humorem i werwą, umiejętnością noszenia kostiumu, pięknym gestem, wyczuciem stylu epoki. Sułkowskiego ujął ciekawie i konsekwentnie, ale zbyt intelektualnie. Prezentował się w tej roli pięknie; stworzył postać bohatera Żeromskiego skupioną, myślącą, ale zbyt powściągliwą i „nowoczesną”. Zabrakło mu siły i żaru, a także wdzięku, był chłodny i przez to jakby niezaangażowany. Pozytywnie natomiast oceniono rolę Mazepy, którego zagrał „prawdziwie po junacku”, „czysto i szlachetnie”.
    Grał w filmach; utrwalił się w pamięci widzów sugestywnie zagranymi rolami w „Kochankach z Marony” i „Wniebowstąpieniu”. Występował w Teatrze TV, gdzie grał m.in. Horacego („Hamlet"); najdłużej współpracował z red. dla dzieci i młodzieży TV (m.in. w programie pt. Niewidzialna Ręka).

    „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 2: teatr.2357.1

...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 27.04.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie

Thank you for using
my website Sejm-Wielki.pl

This is part of The Great Minakowski Genealogy (Wielcy.pl), which contains the genealogy of 1,200,000 people from the Polish elite from the Middle Ages to Today.

What you see here is the free portion (about 12%).
Please support me so that it can continue to be available for free.

Just subscribe to the full version (Wielcy.pl) and this window will not appear.

Marek Jerzy Minakowski

1-year subscription (79 zł)
lifetime subscription (390 zł)

log in if you already have an account here

Close this window for now

IP: 18.221.41.214